• معرفی موزه

  موزه بزرگ خراسان:

      لزوم موزه بزرگ و جامع متناسب با شأن و شکوه خراسان را اندیشمندان و فرهیختگان خراسانی پیش از انقلاب اسلامی احساس کرده و در سال 1356 ش. پیشنهاد داده بودند؛ اما شرایط انقلاب و تداوم جنگ تحمیلی مانع از تحقق آن شد. در سال 1371 ش. مجدداً ایده موزه بزرگ خراسان مطرح و این بار طرح پیشنهادی آن به مسابقه گذاشته شد و از میان طرح‌های متعدد و متنوع، طرحی که روانشـاد دکتر محمدامین میرفندرسکی با الهام از بنای عمارت خورشید کلات نادر ترسیم کرده بود توسط هیئت داوران برگزیده شد و طی مذاکرات و توافقات صورت گرفته با شهرداری مشهد 4900 مترمربع زمین از اراضی بوستان کوهسنگی در اختیار اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گذاشته شد و در نیمه دوم سال 1382 کلنگ موزه بزرگ در آن محل به زمین زده شد. در سال 1384 شرکت مشهدسازه ساختمان موزه را آغاز نمود که پس از اتمام سفت‌کاری ساختمان موزه و 90 درصد از بخش تأسیسات، باقی‌مانده کار، مطابق طراحی داخلی شرکت مهندسین مشاور گام ما (سرکار خانم مهندس جواهریان) به شرکت دشت بهساز واگذار گردید. این بنا با استفاده از فن‌آوری‌های نوین و در بالاترین حد استاندارد، با 18000 متر زیربنـا و 53 متر ارتفاع در 12 طبقه ساخته شده است که در تاریخ 1393/11/18 افتتاح گردید. در راستای ارج نهادن به نقش بسزای افراد ذیل در طراحی و ساخت موزه، بخش هایی از این مکان به نام آقایان دکتر میرفندرسکی، مهندس کازرونی و دکتر باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی نامگذاری شده است.

  مـوزه بزرگ خراسان در برگیرنده بخش های ذیل می باشد:

  مخزن نگهداری اشیاء منقول تاریخی و تزئینات معماری: این مکان مجهز به پیشرفته‌ترین امکانات امنیتی ضد حریق، ضد زلزله و آسیب‌های جنگی است. 

  آزمایشگاه حفاظت و مرمت اشـیاء تاریخی و تزئینات تاریخی (روانشاد دکتر باقر آیت ا... زاده شـیرازی): این مکان علاوه بر امکانات و تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی حفاظت و مرمت، دارای بخش پژوهش، مستندسازی و مطالعات اشیاء تاریخی و تزئینات معماری نیز می باشد.

  سـالن اجتماعات (روانشاد دکتر محمدامین میرفندرسکی): مجهز به سیسـتم‌های سمعی و بصری بوده و ظرفیت حدود 140 نفـر را داراست.

  کتابخانه تخصصی (روانشاد مهندس سراج الدین کازرونی): با گنجایش بیش از 5000 جلد کتاب، اسناد و عکس های تخصصی و مکانی مناسب جهت مطالعه پژوهشگران و علاقه‌مندان می باشد • سالن نمایشگاهی و موزه‌ای: با مساحتی بالغ بر 2700مترمربع جهت برپایی نمایشگاه‌های دوره ای و فصلی از آثار تاریخی و آثار هنری معاصر پیش‌بینی شده است.
   
  سالن موزه‌ای: در سه طبقه (همکف، اول و دوم) و با مساحتی بالغ بر 4000مترمربع می باشد، که در واقع هسته اصلی موزه بوده و اشیاء به نمایش درآمده در آن قسمت‌ها، اشیاء تاریخی مکشوفه از منطقه خراسان می باشد.


   


دسترسی سریع
ارتباط با ما
Contact US
تلفن:  05137269070 داخلی: 120نمابر:  05137269502     
ساعت بازدید:  نيمه اول سال 8 الی 20 و نيمه دوم سال 8 الي 17
Image result for ticket pictogram بلیط گردشگران داخلی:  50000 ریال

 
 
Visit time: The first 6 months at 8 a.m to 20 p.m -The second 6 months at 8 a.m to 17 p.m
 
Image result for ticket pictogram
Ticket:  1,000,000 Rial
 

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق