• تصاویر دوره اسلامی
 • دوره اسلامی

  خراسان دوره اسلامی

  مجموعه دوره اسلامی از صدر اسلام تا اوان سلطنت قاجار را در بر می گیرد. در دهه دوم هجری با شروع فتوحات مسلمانان در ایران، بخش هایی گوناگون از سرزمین های امپراتوری ساسانی به تصرف مسلمین درآمد و به تدریج تا پایان دهه سوم هجری قمری، قسمت های زیادی از ولایات از جمله بخشی از خراسان فتح شد. با قتل یزدگرد سوم، آخرین بازمانده ساسانی، اشرافیت محلی و مرزبانان نواحی خراسان چون امید خود را به تجدید حیات دولت ساسانی از دست دادند و بدون جنگ تسلیم شدند، قسمت اعظم سرزمین خراسان به تصرف مسلمانان درآمد. لسترنج حدود خراسان را که در عصر اسلامی از نظر وسعت محدودتر شده بود چنین توصیف می کند:  " ابتدا بر تمام ایالات اسلامی که در سمت خاور کویر لوت تا کوه های هند واقع است اطلاق می شد و به این ترتیب تمام بلاد ماوراءالنهر را در شمال خاوری به استثنای سیستان و قهستان در جنوب شامل می گردید ولی بعدها این حدود هم دقیق تر و کوچک تر گردید تا آنجا که می توان گفت خراسان از سمت شمال خاوری از رود جیحون به آن طرف را شامل نمی شد ولی همچنان تمام ارتفاعات ماورای هرات را در برداشت که اکنون شمال باختری افغانستان است در عین حال بلادی که در منطقه علیای رود جیحون یعنی در ناحیه پامیر واقع بودند جزء خراسان یعنی داخل در حدود آن ایالت محسوب می شدند."


 • معرفی بخشهای مختلف دوره اسلامی در موزه بزرگ خراسان
  موزه بزرگ خراسان از بهمن ماه 1395 نمایشگاهی با عنوان " نمایشگاه هنر و تمدن ایران در دوران اسلامی " که شامل اشیائی بسیار نفیس از موزه های بزرگ ایران می باشد در بخش های مختلف از جمله: گالری سفال، گالری فلزات، گالری منسوجات و گالری خط و نقاشی و کتابت برگزار نموده است. در این موزه اشیاء ارزشمندی از قرون اولیه اسلامی تا قرن 14 هـ .ق به نمایش گذاشته شده است که در ذیل به معرفی مختصری از هر بخش پرداخته شده است.

  * این نمایشگاه تا پایان اردیبهشت ماه 1397 در این موزه دایر می باشد.

   
  بخش قرآن های نفیس:  در این بخش قرآن های نفیس منسوب به سده نخست هـ .ق تا سده 13 هجری قمری (دوره قاجار) وجود دارد که قرآن های منسوب به حضرت علی(ع) و امام حسین(ع) قدیمی ترین قرآن های این موزه هستند که به خط کوفی نگاشته شده اند. قرآن های دیگر به خط نسخ و محقق با قلم زر و تذهیب های نفیس به نمایش گذاشته شده است.
                  

  بخش نگارگری و کتابت:  در این بخش کتاب های خطی از دیوان اشعار، ادعیـه، نجـوم، مرقع و ... وجود دارد. نگارگری های زیرلاکی و بر روی چوب، جلدهای چرمی و نگاره های مختلف چون شاهنامه و نقاشی قهوه خانه ای وجود دارد.
                                   

  بخش سفال و شیشه:  این بخش موزه سفال های با پوشش گلی و لعاب رنگارنگ معروف به سبک نیشابور (سده های 5-3 هـ .ق) سفال های کنده زیرلعاب (سده های 4-7 هـ .ق)، سفال های زرین فام (سده های 4-9 هـ .ق) سفال های مینایی (سده های 6-7 هـ .ق) و سفال های نقاشی زیرلعاب شامل سـبک فیروزه قلم مشکی و یا سبک سلطان آباد (سده های 7-8 هـ .ق) وجود دارد.  در این بخش آثار شیشه ای به طور گزیده وجود دارد.
                        

  بخش فرش و منسوجات:  در این بخش قالی های با طرح های معمول در خراسان جنوبی وجود دارد، همچنین منسوجات نادری از دوره صفوی و قاجار وجود دارد که نمونه های پوشش و نساجی آن دوره ها هستند. یک نمونه پیراهن طلسم نیز از نمونه های منحصر به فرد این موزه است.
                                          

  بخش فلز:  این بخش دارای تنوع هنر فلزکاری دوره اسلامی است و اشیائی چون سینی، تنگ، شمعدان که در زندگی روزمره بودند و اشیاء علمی چون اسطرلاب و کره فلکی، اشیاء فلزی جنگ افزار مانند شمشیر زره، کلاه خود و... موضوعات دیگر وجود دارد. این اشیاء به شیوه های مختلف قالب گیری، ریخته گری، چکش کاری و مشبک کاری و... ساخته شده اند.  سکه های دوره های مختلف اسلامی و زیورآلات اسلامی در این بخش قرار می گیرد.
                                   

  بخش چوباین بخش شامل اشیاء چوبی از جمله درهای مختلف با شیوه های منبـت کاری، نقاشی زیر لاکی و اشیاء ظریف مانند جعبه هایی با تزئینات عاج و منبت و قلمدان های نقاشی شده است.
                            
   

ارتباط با ما
                         
تلفن:  05137269070  /  نمابر:  05137269502  داخلی: 120
زمان بازدید موزه: هر روز ساعت 8 صبح الی 5 بعدازظهر
Visit time: every day at 8 a.m to 5 p.m
قیمت بلیت برای گردشگران داخلی: 3000 تومان
Ticket for foreigner tourist: 200,000 Rial

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق