• مقدمه:

      استان خراسان رضوی به دلیل تنوع زمین شناختی نشأت گرفته از رخدادهای مختلف زمین ساختی، محل ظهور و پیدایش بسیاری از کانی‌های ارزشمند است و به سبب وسعت زیاد از نظر شرایط طبیعی بسیار متنوع و هر یک از نواحی مختلف آن دارای ویژگی‌های خاصی است. مورخان بر این باورند که خاستگاه علم گوهرشناسی در جهان منطقه توس بوده است. دانشمندانی همچون ابوعلی سینا، جابر بن حیان طوسی، ابوریحان بیرونی و ذکریای رازی در کتاب‌های خود به این گونه سنگ‌ها پرداخته و به اثرات آن‌ها اشاراتی داشته اند. وجود معدن فیروزه در این منطقه به عنوان قدیمی‌ترین و با کیفیت‌ترین معدن دنیا با قدمتی بیش از پنج هزار سال نشان می دهد که توجه به سنگ‌های قیمتی در این ناحیه از کشور ریشه در ماقبل تاریخ دارد. از سوی جاذبه‌های گردشگری خراسان رضوی از جمله: وجود بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان (امام رضا) در مشهد و اعتقادات مذهبی در استفاده از سنگ‌هایی مانند فیروزه و عقیق در نماز و عبادات این شهر را به عنوان داد و ستد این گونه سنگ‌های قیمتی تبدیل نموده است.


  • فروشگاه سنگهای ایران و جهان
  • معرفی نمایشگاه و فروشگاه گوهرسنگ

        نمایشگاه و فروشگاه دائمی گوهرسنگ‌ها در موزه بزرگ خراسان مورخ 13 بهمن 1395 توسط سرکار خانم زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری وقت افتتاح شد. نمایشگاه و فروشگاه صنایع‌دستی گوهرسنگ‌ها با همکاری بخش خصوصی و به همت اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی راه‌اندازی شده است و در آن مجموعه کاملی از انواع گوهرسنگ‌ها و صنایع‌دستی ساخته شده از آن‌ها به نمایش درآمده است. محوریت این نمایشگاه، فیروزه و سنگ‌‌های قیمتی در استان خراسان رضوی است.


دسترسی سریع
ارتباط با ما
Contact US
تلفن:  05137269070 داخلی: 120نمابر:  05137269502     
ساعت بازدید:  نيمه اول سال 8 الی 20 و نيمه دوم سال 8 الي 17
Image result for ticket pictogram بلیط گردشگران داخلی:  50000 ریال

 
 
Visit time: The first 6 months at 8 a.m to 20 p.m -The second 6 months at 8 a.m to 17 p.m
 
Image result for ticket pictogram
Ticket:  1,000,000 Rial
 

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق