• پیش از تاریخ

  پیش از تاریخ:

  انسان تنها موجود با شعوری است که قادر است و می تواند به مطالعه در احوال خود بپردازد و در پی شناخت فرهنگ و مراحل آغازین زندگی خویش بر آید. هزاران سال پیش در عصر نوسنگی، زمانی که انسان توانست از ابزارهای سنگی استفاده کند و با فن سبدبافی آشنایی یابد، احتمالا با انذدود کردن بدنه خارجی سبدها و قرار گرفتن آنها در کنار آتش به طور اتفاقی به شناخت ظروف گلی و مزایای آن دست یافت. دسترسی به چنین وسیله ای، تحولی چشمگیر در امر جمع آوری و نگهداری غذا پدید آورد و انسان در نقاط مختلف جهان با اختلاف زمانی چشمگیر، به این مرحله از تحول و خلاقیت قدم گذارد، طبق مطالعات انجام شده آغاز کشاورزی و یکجانشینی در ایران به هزاره های ششم و هفتم قبل از میلاد بر می گردد.

  دوران پارینه سنگی ایران به سه دوره پارینه سنگی آغازین، میانی، پایانی و یک دوره کوتاه بنام فرا پارینه سنگی تقسیم می‌شود. فرهنگ های مرتبط با پارینه سنگی قدیم ایران شامل فرهنگ ساطور ابزار الدوان و فرهنگ تبر دستی آشوری هستند. کهن ترین شواهد این دوره که مربوط به فرهنگ الدوان است در اطراف رودخانه کشف رود در شرق مشهد یافت شده‌ است. این شواهد شامل تعدادی ابزار سنگی ساخته شده از کوارتز است که شامل تراشه و ساطور ابزار هستند.نخستین پژوهشگری که به قصد یافتن مکان های پارینه سنگی در خراسان به بررسی پرداخت، کارلتن کوون، انسان شناسی از دانشگاه پنسلوانیای آمریکا بود.

  اشیاء پیش از تاریخ موزه بزرگ خراسان شامل سفال، پیکرک، ابزار سنگی، می شود که هم اکنون در مخزن موزه نگهداری می شود.

  ابزار سنگی مکشوفه در اطراف رودخانه کشف رود
     پیکرک سنگی، هزاره سوم قبل از میلاد
  خراسان رضوی، نیشابور


  پیکرک الهه مادر، پیش از تاریخ

   


  ریتون سفالی، هزاره اول پیش از میلاد

   


  شیء ناشناخته، احتمالا بخشی از یک ساز، پیش از تاریخ

   

   

ارتباط با ما
                         
تلفن:  05137269070  /  نمابر:  05137269502  داخلی: 120
زمان بازدید موزه: هر روز ساعت 8 صبح الی 5 بعدازظهر
Visit time: every day at 8 a.m to 5 p.m
قیمت بلیت برای گردشگران داخلی: 3000 تومان
Ticket for foreigner tourist: 200,000 Rial

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق