• مقدمه:

    استان خراسان رضوی به دلیل تنوع زمین شناختی نشأت گرفته از رخدادهای مختلف زمین ساختی، محل ظهور و پیدایش بسیاری از کانی های ارزشمند است و به سبب وسعت زیاد از نظر شرایط طبیعی بسیار متنوع و هر یک از نواحی مختلف آن دارای ویژگی های خاصی است. مورخان بر این باورند که خاستگاه علم گوهرشناسی در جهان منطقه توس بوده است. دانشمندانی همچون ابوعلی سینا، جابر بن حیان طوسی، ابوریحان بیرونی و ذکریای رازی در کتاب های خود به این گونه سنگ ها پرداخته و به اثرات آن ها اشاراتی داشته اند. وجود معدن فیروزه در این منطقه به عنوان قدیمی ترین و با کیفیت ترین معدن دنیا با قدمتی بیش از پنج هزار سال نشان می دهد که توجه به سنگ های قیمتی در این ناحیه از کشور ریشه در ماقبل تاریخ دارد. از سوی جاذبه های گردشگری خراسان رضوی از جمله: وجود بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان (امام رضا) در مشهد و اعتقادات مذهبی در استفاده از سنگ هایی مانند فیروزه و عقیق در نماز و عبادات این شهر را به عنوان داد و ستد این گونه سنگ هاس قیمتی تبدیل نموده است.

  • فروشگاه سنگهای ایران و جهان
  • نمایشگاه و فروشگاه گوهرسنگ
    معرفی نمایشگاه و فروشگاه گوهرسنگ:

     نمایشگاه وفروشگاه دائمی گوهرسنگها در موزه بزرگ خراسان مورخ 13 بهمن 1395 توسط سرکار خانم زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وقت افتتاح شد.

    نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی گوهر سنگ ها با همکاری بخش خصوصی و به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی راه اندازی شده است و در آن مجموعه کاملی از انواع گوهرسنگ ها و صنایع دستی ساخته شده از آن ها به نمایش درآمده است. محوریت این نمایشگاه، فیروزه و سنگ های قیمتی در استان خراسان رضوی است.

ارتباط با ما
                         
تلفن:  05137269070  /  نمابر:  05137269502  داخلی: 120
زمان بازدید موزه: هر روز ساعت 8 صبح الی 5 بعدازظهر
Visit time: every day at 8 a.m to 5 p.m
قیمت بلیت برای گردشگران داخلی: 3000 تومان
Ticket for foreigner tourist: 200,000 Rial

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق